Z množstva otázok vyberáme tie najčastejšie. Na prípadné iné otázky Vám odpovieme osobne, po telefóne alebo mailom.

Požiadať geodeta o vyhotovenie geometrického plánu je potrebné vtedy, ak sa mení časť pozemku, predáva nejaká časť pozemku, alebo treba zapísať novostavbu do listu vlastníctva alebo vyznačiť vecné bremeno, ktorým je napríklad právo prechodu cez cudzí pozemok. Tiež, ak je pozemok nevysporiadaný a skladá sa z viacerých právnych pozemkov, kde treba vyčísliť diely a samotná identifikácia nestačí.

Geometrický plán netreba, ak prevádzate celý pozemok alebo ak prevádzate dom, ktorý je už zapísaný na liste vlastníctva. Komerční geodeti alebo geodetické spoločnosti teda vyhotovujú geometrický plán vtedy, keď sa do operátu katastra nehnuteľností má zaznamenať nový stav.

Stáva sa, že až po kúpe pozemku nový vlastník zistí, že hranice sa nezhodujú s tým, čo je uvedené v katastri. Kedy treba využiť služby geodeta vtedy je potrebné si dať geodetom vytýčiť hranice pozemku ešte pred kúpou nehnuteľnosti. Rokmi totiž mohol vzniknúť nesúlad medzi fyzickým stavom a tým, čo je uvedené v katastri nehnuteľností.

Pravdaže ten, kto si vyhotovenie geometrického plánu objednal. Geodet nehnuteľnosť len zameria, zhotoví geometrický plán. Kataster úradne overí, že geometrický plán vyhotovil geodet podľa predpisov a nadväzuje na údaje katastra. Vlastník si však potom musí splniť povinnosť podľa katastrálneho zákona a na kataster nehnuteľností príslušný podľa miesta, kde sa nehnuteľnosť nachádza, doručiť jednak listinu o určení súpisného čísla, prípadne inú listinu preukazujúcu právo k nehnuteľnosti, priložiť geometrický plán a požiadať o zápis do katastra. Správa katastra po vykonaní zápisu vyznačí v grafickej časti operátu katastra nehnuteľností zmenu.

Adresný bod je novinkou roku 2015 a je upravený zákonom 125/2015 Z. z., ktorý nadobudol účinnosť 1. júla 2015. Adresný bod sa vyjadruje v priestorových súradniciach geodetického referenčného systému podľa §3 ods. 3 zákona, ktoré sa získavajú na základe zamerania adresného bodu. Podkladom na zameranie adresného bodu je geometrický plán, ktorým bola na účely vydania kolaudačného rozhodnutia zameraná budova, ku ktorej sa adresný bod zameriava. Adresný bod slúži pre register adries, ktorý je zdrojom informácií o adresách všetkých fyzických budov na území SR, ktorým bolo určené súpisné číslo. Údaje do registra adries zapisujú obcé a mestá.

Pri objednaní geometrického plánu si pripravte parcelné číslo pozemku a názov katastrálneho územia, v ktorom pozemok leží. Bez týchto údajov si nemôžeme vyzdvihnúť podklady na katastrálnom úrade a začať spracovávať geometrický plán. Niekedy býva problém pri objednaní geodetovi špecifikovať, čo vlastne potrebujete. K lepšej orientácii slúži nižšie uvedené telefónne číslo, mail ,alebo osobné stretnutie.

Doba na vypracovanie geometrického plánu sa skladá z doby meračskej práce v teréne a doby nutnej k vypracovaniu samotného geometrického plánu v kancelárii. Geometrický plán spracujeme podľa rozsiahlosti a aktuálneho vyťaženia v čo najkratšej možnej dobe. Samotné zhotovenie GP trvá rádovo deň až niekoľko dní. Dobu na spracovanie však predlžuje schválenie geometrického plánu úradníkom katastrálneho úradu (môže trvať až 7 pracovných dní, v prípade ak gemetrický plán rieši viac ako 5 parciel, lehota sa predlžuje az na 14 pracovných dní).

  1. Vyznačenie budovy:
    geometrický plán sa vyhotovuje pri dokončenej stavbe, kde k žiadosti o zápis do katastra nehnuteľností budete potrebovať nielen geometrický plán, ale aj kolaudačné rozhodnutie a doklad o pridelení čísla popisného alebo evidenčného.
  2. Rozdelenie pozemku:
    vyhotovuje sa v prípade, keď chce vlastník predať či darovať časť pozemku. Geometrický plán je potom neoddeliteľnou súčasťou kúpnej či darovacej zmluvy.
  • Mapa E-KN
    (
    Mapa katastra z minulosti spravidla z pred roka 1948, ktorá zobrazuje hranice pozemkov pred ich sceľovaním v rámci užívania počas obdobia 1948-1989) -Založili sa JRD (jednotné roľnícke družstvá) a pozemky sa zmapovali tak, ako existovali v teréne. A keďže v teréne už prestali exitovať pôvodné hranice (pozemky neboli oplotené), pretože sa rozorali, vznikol tak celý súvislý pozemok.
  • Mapa C-KN
    (Súčasná katastrálna mapa zobrazujúca terajšie vlastnícke hranice pozemkov a stavieb) -Politická situácia za zmenila. Mapy z meraní sme však neprestali používať, ale snažili sme sa využiť ich presnosť. Máme tak dve mapy – mapu C-KN a mapu E-KN. Teda ako keby sme mali dve mapy, ktoré podložíme pod seba a každá z nich je tak v samostatnej vrstve. Dnes sa snažíme o to, aby sme parcely E-KN preniesli do mapy C-KN a vytvorili tak jednu súvislú katastrálnu mapu registra C-KN. Dosiahneme tým, že tieto pozemky sa prenesú (zobrazia) do katastrálnej mapy. V praxi sa tento prenos vykonáva geometrickým plánom na určenie vlastníckych práv (obnovu právneho stavu). Uvedeným procesom tak získavame presnejšie mapy, opravené výmery druhov pozemkov a zároveň vieme pozemky zdaniť podľa ich skutočnej výmery a správneho druhu pozemku.